פטרת ציפורניים – למה זה קורה לנו ואיך נפטרים מזה?

פטרת ציפורניים

פטרת ציפורניים – למה זה קורה לנו ואיך נפטרים מזה?

פטרת ציפורניים זהו זיהום של ציפורני הרגליים הנגרם על ידי פטריות. מדובר במחלה שכיחה המופיעה אצל אנשים רבים, כאשר ככל שהגיל עולה, כך היא נפוצה יוצר. מרבית הפטרת מתמקדת בציפורני הרגליים והידיים, והיא באה לידי ביטוי בכך שהציפורניים מתעבות, מתעכרות ומשנות את צבען לגווני צהוב, לבן או חום. פטרת בציפורניים היא מצב כרוני וקשה מאוד לטפל בה. הדבר הכי מצער בפטריות בציפורניים הוא שגם לאחר ריפוי מלא של הפטרת, הבעיה יכולה לחזור ולהשפיע מאוד על התפקוד היומיומי בשל הכאב ועל המראה והתחושה האסטטית.

הגורמים המרכזיים לפטרת בציפורניים:

הזיהום הפטרייתי מתפתח בדרך כלל על רקע היגיינה לא טובה, המספקת לפטריות מצע גידול נוח. ברוב המקרים, הפטרת מופיעה בציפורניים של כף הרגל, שם הפטריות נהנות מתנאי מחייה אופטימליים מפני שאזור אצבעות הרגליים מתאפיין בלחות, בחושך ובחמימות, המספקים לפטריות תנאי מחייה וגדילה מצוינים. המצב הפטרייתי נפוץ מאוד בקרב חיילים, ילדים או אנשים אחרים שלא מקפידים על ניקיון, ולכן מועדים לפתח את הפטרת. לאחר שהפטרייה התיישבה באזור הציפורניים היא מתחילה להתרבות, ולאט לאט הפטרת מתפשטת ופוגעת באזורי ציפורניים נרחבים. התסמינים העיקריים שרואים כאשר יש פטרת ציפורניים הם עיבוי הציפורניים ושינוי הצורה שלהן, עכירות של הציפורניים, שינוי גוון הציפורניים ללבן, לחום או לצהוב ולניתוק של הציפורן.

איך מטפלים בזה?

בכל בית מרקחת ניתן למצוא משחות וקרמים להקלה על סימני הפטרת הניתנים ללא מרשם רופא, אך במקרים הקשים תרופות אלה אינן עוזרות וגורמות להקלה זמנית בלבד. במקרים חמורים שלא עוברים מעצמם, יש צורך בטיפול אנטי פטרייתי הנעשה על ידי תרופות. טיפול על ידי תרופות מסוג זה ניתן בעיקר למטופלים הנמצאים בסיכון, כמו חולי סכרת או למטופלים הסובלים מכאב בלתי נסבל. במקרים פחות חמורים, ניתן לטפל בבעיה בעזרת לק מיוחד המכיל חומרים מיוחדים שגורמים להיעלמות הפטרת. לאחר כשנה של שימוש בלק, ניתן להגיע לתוצאות יפות, ולגרום לכך שהפטרת תיעלם. בנוסף, ניתן להשתמש במשחות אנטי פטרייתיות נוספות הניתנות במרשם רופא בלבד. במקרים חריגים, יש צורך בביצוע ניתוח, בו מוסרת הציפורן לחלוטין ובמקומה צומחת ציפורן חדשה. לעתים משלבים מספר טיפולים כדי להילחם בפטרייה ולהעלים אותה לחלוטין.

Share the Post

About the Author

Comments

Comments are closed.