דרכים מומלצות לטיפול באקנה בכל גיל

acne

דרכים מומלצות לטיפול באקנה בכל גיל

תופעת פצעי הבגרות תוקפת נשים וגברים בטווח גילאים רחב, גם כאלו אשר עברו כבר מזמן את גיל ההתבגרות. בעוד ישנן סיבות שונות אשר גורמות לתופעה זו קיימות גם שיטות שונות לטיפול באקנה, בהתאם למצב הספציפי של כל פציינט. בקטע הבא נסקור מספר שיטות בסיסיות וכלליות אשר נכונות עבור כולם, כמו גם תכשירים ייעודיים אשר הוכחו כיעילים עבור טיפול באקנה:

היגיינה וניקיון שיטתי של עור הפנים – אחת ההמלצות הבסיסיות ביותר בכל הנוגע לטיפול באקנה היא שמירה על היגיינה וניקיון של עור הפנים. המלצה זו רלבנטית הן עבור בני ובנות נוער והן עבור מבוגרים יותר אשר סובלים מאקנה. פצעי הבגרות מתחילים בדרך כלל בתור אותו מאגר שומן קטן אשר מבצבץ אל מחוץ לעור. בשלב זה, חשיפה לחיידקים וזיהומים הופכת פעמים רבות את הפצעון הקטן לאותם פצעי בגרות מציקים שאנחנו מכירים כאקנה. על מנת להוריד את הסיכויים להתפתחות הפצעים יש להקפיד לנקות את עור הפנים מספר פעמים ביום באמצעות סבון פנים או כל תכשיר היגייני ייעודי אחר בו אתם רגילים להשתמש. בנוסף, כדאי להקפיד להחליף את ציפית הכרית מדי לילה (או לכל היותר מדי כמה לילות) וכך לעשות גם בנוגע למגבות בהן אתם משתמשים עבור הפנים. בנוסף, חשוב להימנע מלכלוכים וזיהומים מיותרים, ולהתרגל לגעת כמה שפחות עם הידיים בעור הפנים

תזונה נכונה ואורח חיים בריא – גם נושא זה רלבנטי עבור בני כל הגילאים, למרות שנזהיר מראש כי במקרה של בני נוער ייתכן כי הקפדה על תזונה ובריאות כללית של הגוף לא תספיק, ויהיה צורך בשימוש בתכשירים ייעודיים לטיפול באקנה, אותם נסקור בסעיף הבא.

למה הכוונה ב"תזונה נכונה"? ובכן, קיימים סוגי מאכלים אשר מסייעים לפצעונים לפרוץ ולהישאר על הפנים, ובתור התחלה יש לצמצם ככל הניתן במאכלים אלו. הכוונה היא בעיקר למאכלים רוויי שמן ושומן, כאשר תזונאים רבים טוענים כי גם צריכה מוגברת של מוצרי חלב עשויה לתרום לאקנה. בכל מקרה, מומלץ להתייעץ עם תזונאי/ת מקצועיים או עם רופא המשפחה בנוגע לתזונה הרצויה.

ולמה הכוונה ב"אורח חיים בריא"? ובכן, לחץ ומתח נפשי הוכחו חד משמעית כתורמים להופעת האקנה. אורח חיים בריא משמעו פעילויות ודרכי התנהלות אשר יורידו את רמת המתח הכללית בה אנו שרויים. פעילות ספורטיבית מספר פעמים בשבוע מומלצת ביותר, ועבור הסובלים מבעיות של סטרס, לחץ נפשי כבד או בעיות נפשיות של ממש, מומלץ לגשת לטיפול מקצועי. גם זו דרך להילחם בתופעות גופניות בלתי רצויות דוגמת אקנה

חומצה רטינואית, רואקוטן, בנזואיל פרוקסיד ועוד – תכשירים לטיפול באקנה

קיימים כאמור תכשירים רבים ושונים המיועדים ספציפית לתקוף את תופעת האקנה. שלושה תכשירים כאלו צוינו לעיל, כאשר קיימים תכשירים רבים נוספים דוגמת קוראטן, חומצה סליצילית, חומצה פנטטונית, אבץ ועוד.

באיזה תכשיר יש להשתמש? זאת יש לקבוע על פי מספר פרמטרים – חומרת המצב, גיל, מצב בריאותי כללי, תפקודים של מערכות מסוימות (למשל, תפקודי כבד רלבנטיים ביותר עבור שימוש ברואקוטן) וכו'. לכן, עבור מי שמחליט/ה כי הם מעוניינים לנסות טיפול באקנה באמצעות תכשיר ייעודי מומלץ להתייעץ עם רופא המשפחה, או עם קוסמטיקאית/ת מומחים. במקרה של תכשירים חזקים יחסית יוכל רופא המשפחה להפנות לבדיקות מקדימות רלבנטיות ולתת מרשם במקרה הצורך

לסיכום, ישנן דרכים רבות ושונות של טיפול באקנה, החל מכללים בסיסיים הנכונים לכולם בכל גיל ועד לתכשירים ייעודיים המתאימים למצבים ספציפיים. הנקודה העיקרית שחשוב להבינה במידה ואתם או מישהו הקרוב אליכם סובלים מאקנה היא כי קיימות דרכי התמודדות רבות ומוצלחות עם התופעה.

/ בלוג יופי וטיפוח

Share the Post

About the Author

Comments

Comments are closed.